Longlist, Signalerend

Dolle Mina’s van de dood

Argos (VPRO/HUMAN)
Hansje van de Beek
Podcast

Baas over de eigen dood, dat is waar de Coöperatie Laatste Wil (CLW) voor staat. Maar hulp bij zelfdoding is strafbaar. En dus stonden vorig jaar zeven zeventigplussers voor de rechter voor het runnen van een criminele organisatie. In deze 7-delige podcast wordt onderzocht hoe het zo ver heeft kunnen komen.

Wat hadden de leden van CLW precies gedaan waardoor ze voor de rechter moesten verschijnen? De onderliggende en centrale vraag is: waar liggen de grenzen van hulp bij zelfdoding? Die vraag wordt in de podcasts van verschillende kanten benaderd: juridisch, ethisch en filosofisch. De voorzitter en een actief lid van de CLW worden uitgbreid geïnterviewd, naast experts. Veel plaats wordt ook ingeruimd voor het beantwoorden van de vraag: hoe humaan is Middel X. Want het wordt door de CLW als humaan omschreven, maar informatie die het tegendeel beweert wordt achtergehouden. Uit geluidsopnames van het proces blijkt dat Middel X verhandeld wordt op Marktplaats en door een lid van CLW wordt aangeschaft. 

Voor de productie is onderzoek gedaan naar de organisatie en invloed van de CLW en naar uitvinding en lancering van Middel X. Veel rond de al dan niet schadelijke werking van het middel werd verzwegen. Hulp bij zelfdoding is verboden, wie dat doet is automatisch lid van een criminele organisatie. De maker heeft experts, waaronder de bedenker van Middel X, en ervaringsdeskundigen gevonden om de dilemma’s aan de luisteraar voor te leggen. 

Gerelateerde artikelen

Hoe kan het dat glyfosaat, ondanks zorgen bij wetenschappers over de mogelijke gezondheidsrisico’s, toch weer werd toegelaten?
Veel boeren zeggen niet zonder glyfosaat te kunnen. Het bestrijdingsmiddel is zeer effectief en daarom ook de meest gebruikte onkruidverdelger ter wereld. Maar hoe veilig is glyfosaat? Wetenschappers die in opdracht van de Wereldgezondheidsorganisatie het bestrijdingsmiddel onderzochten, concludeerden dat het waarschijnlijk kankerverwekkend voor mensen is. Toch is het gebruik onlangs weer voor tien jaar toegestaan door de Europese en nationale pesticideautoriteiten.

Huisartsenketen Co-Med wilde zoveel mogelijk omzet genereren en nieuwe praktijken verwerven. De zorg voor patiënten was van ondergeschikt belang. Uit dit onderzoek van NRC blijkt onder meer dat zorgdeclaraties werden opgehoogd, medewerkers onder druk gezet, winstcijfers opgeblazen, en contracten met terugwerkende kracht werden aangepast. De bedrijfstop gebruikte premiegeld – bedoeld voor patiëntenzorg – voor excessieve privé-uitgaven en kocht er nieuwe praktijken van. Dat bleek een piramidespel: de gegarandeerde inkomstenstroom van nieuwe huisartsenpraktijken was nodig om verder te groeien

Sluit je aan bij de vereniging van onderzoeksjournalisten

En vergroot je kennis én netwerk