Kenniscentrum, Nieuws

Nieuwe Facebook-zoekdienst is ‘data porn’

facebookgraphsearch_480Voor wie de buzz op Twitter en andere (sociale) media heeft gemist: de nieuwe zoekdienst van Facebook is een vloek voor privacy en een zegen voor journalisten. Een vorm van “data porn”, aldus Henk van Ess, die Facebook Graph Search vorige week voor het VVOJ Medialab al onder de loep mocht nemen. Het combineren van allerlei zoekcriteria, zoals woonplaats, werk en likes, biedt interessante mogelijkheden om personen en persoonlijk beeldmateriaal op te sporen. De bevindingen zijn te bekijken via het Medialab van de VVOJ.

Gerelateerde artikelen

Hieronder volgt de weergave van de keynote van Groene-redacteur Coen van de Ven die hij uitsprak op het Feest van de Onderzoeksjournalistiek op 19 juni 2026.

Coen uit zijn zorgen over de relatie tussen de macht, de pers en het publiek aan de hand van drie punten:

  1. Niet de maker, maar de ontvanger verandert op dit moment
  2. Hoe blijft Onderzoeksjournalistiek relevant in tijden van nieuwe verzuiling?
  3. Hoe moet de journalistiek omgaan met een steeds onverschilligere macht?

 

conferentie-1x

VVOJ Conferentie 2026: De ongemakkelijke werkelijkheid

De maatschappelijke relevantie van goede onderzoeksjournalistiek is groter dan ooit, maar de randvoorwaarden blijven kwetsbaar. Tijdens de komende VVOJ Conferentie duiken we in De ongemakkelijke werkelijkheid: een eerlijke en urgente blik op de staat van ons vak.

Sluit je aan bij de vereniging van onderzoeksjournalisten

En vergroot je kennis én netwerk