Nieuws

VVOJ Essay 2022

Essay_2022

In het VVOJ Essay onderzoekt journalist Ton van der Ham (Zembla) hoe het komt dat de verhouding tussen journalist en woordvoerder vaak zo gespannen is.

Ze hoeven geen vrienden te zijn, de woordvoerder en de journalist, maar als de politie erbij wordt gehaald en één van de twee in de cel eindigt, zijn de verhoudingen wel erg verstoord geraakt.

Ton van der Ham, onderzoeksjournalist bij Zembla, heeft in de loop der jaren aardig wat robbertjes uitgevochten met pr-functionarissen en ander communicatiepersoneel, vaak met onbevredigend resultaat. In het VVOJ Essay van 2022 onderzoekt hij de vraag waarom die relatie vaak zo gespannen is en of dat niet anders kan. En hij zet de eerste stap door de confrontatie naar aanleiding van zijn onthullingen over het UMC Utrecht, die uiteindelijke leidde tot zijn arrestatie, uitgebreid te evalueren met de direct betrokken woordvoerder. “Aan beide kanten zit zoveel vooringenomenheid.”

Gerelateerde artikelen

Hieronder volgt de weergave van de keynote van Groene-redacteur Coen van de Ven die hij uitsprak op het Feest van de Onderzoeksjournalistiek op 19 juni 2026.

Coen uit zijn zorgen over de relatie tussen de macht, de pers en het publiek aan de hand van drie punten:

  1. Niet de maker, maar de ontvanger verandert op dit moment
  2. Hoe blijft Onderzoeksjournalistiek relevant in tijden van nieuwe verzuiling?
  3. Hoe moet de journalistiek omgaan met een steeds onverschilligere macht?

 

Sluit je aan bij de vereniging van onderzoeksjournalisten

En vergroot je kennis én netwerk